Warhol-prøvetryk, H. C. Andersen-serien
Andy Warhol døde for 20 år siden efter en ubetydelig operation - mere præcist d. 22. februar 1987. Det var samtidig to dage før en ny tryk-serie med H. C. Andersen's portræt og tre af hans papirklip lå færdige fra trykkeren side - klar til at modtage Warhol's signatur.
De færdige tryk måtte efter omstændighederne i stedet certificeret med et stempel på bagsiden og forsynes med underskrifter af Fred Hughes (Direktør i Warhol Corporation), Rupert Jasen Smith (Trykker) samt udgiverne Peter Thomsen (Galleri5000) og Evan Frederiksen (Tidl. Art Expo Danmark).
H. C. Andersen-serierne var således nogle af de sidste værker, som Warhol fik produceret på The Factory i New York. I alt 144 prøvetryk udgjorde grundlaget for udvælgelsen af de endelige serier á fire stk., henholdsvis den 'grafiske'- og den 'koloristiske'- serie; begge trykt i et oplag på 25 stk.
Efter et langsommeligt tovtrækkeri er 16 stk. prøvetryk landet i galleriet og sættes nu til salg.
Solgte værker af Andy Warhol
Artikler i nyhedsarkiv